Dijital Çağda Markalaşma

0
206

Coca Cola. Mercedes. Facebook.

Farklı alanlarda kendilerine güvenen, markalaşmış isimler. Bu kelimeleri telaffuz ederken dahi kafamızda oluşan imgenin sebebidir markalaşma ve dijital dünyamızda, markalaşma dijital pazarlama ile ilgili olan en önemli faktörlerden bir tanesi. Bu yüzden şuan da bu firmaları marka olarak bu kadar tanımlandırabiliyoruz. Markalaşma için sahip olunması gereken bazı yapı taşları var elbette.

Kimlik

Markalaşma için ilk olarak almamız gereken konu kimlik oluşturmaktır. Öncelikle marka oluşturabilmek için akılda kalıcı bir isim, anahtar kelimeler ve logoya ihtiyacınız var. Markanız için akılda kalıcı bir isim ürettikten sonra, tüketicinin zihninde bir kelimeyi ele geçirmeniz gerekiyor ki insanların aklında tutunabilesiniz. Tüketicinin beynini ele geçirmeliyiz. Ele geçirmek biraz ürkütücü bir tabir olabilir ama tam anlamıyla yaptığımız bu. Tüketicinin zihninde markaya ilişkin bir kavrama ihtiyacımız var. Bu kavramı birden çok yolla elde edebiliyoruz. Mesela sloganlar, genel olarak sloganlar tüketici de çağrışım yaratmak için kullanılıyor. Kimliğiniz her şeyden önce sizi tanımlayacak şeydir. Bunu çok iyi seçmeli ve tek alanda yoğunlaşmalısınız. Eğer birden fazla alanda aynı kimliği ve markayı kullanırsanız marka erozyonuna yol açabilir, marka değerinizi düşürebilirsiniz. Bu en çok yapılan hatalardan bir tanesidir.

Marka Mesajı

Tüketicinin zihninde bir kavram çağrışımına ulaştıktan sonra markanızla anlatmak istediğiniz şey yani marka mesajınız ve markanız gerek dijital platformlarla gerek gerçek hayattaki ürün ya da hizmet anlayışınızla markanızı ve tarzınızı desteklemeli. Marka mesajınız, markalaşma için alt yapınızı her zaman sağlam tutacak bir elementtir aynı zamanda mesajınız kendinizle çelişmemeli, oluşturduğunuz kavramlar doğrultusunda ilerlemeniz için bir rehber değeri taşımalı. Tüketici için güvenilirlik sağlamak bu bağlamda oluşturulan bir şey. Mesajınız ikna edici olduğu kadar gerçek temeller üzerine oturtulmuş olmalı.

Marka İmajı

Markanıza ilişkin inançlar bütünü markanızın imajını oluşturur. Markanın çağrıştırdığı her şey bu kavramın içinde yer alıyor. Fiyat, kalite, işlevsellik, kullanıcıların izlenimleri ve hatta markanızın çağrıştırdığı kişilik özellikleri. Tüketici ile duygusal anlamda bir bağ kurulabildiği zaman yani kişinin ihtiyaçlarına ve duygularına hitap edilebildiğinde tüketiciyi kendinize çekmiş olursunuz. Bu durum marka imajınız için tercih edilme olasılıklarınızı arttırır. Marka ürünü temsil eder ve tanımlar ama isimden daha fazla önem teşkil eder. Sizin markanız hakkında söylenenler, sizin anlattıklarınızdan her zaman daha önce gelecektir.

CEVAP VER