Dijital Pazarlama Kampanyaları

0
188
dijtialpazarlama3jpg

Günümüzde oldukça yatırımlarını doğru şekilde büyüten, milyonlarca müşteriye ulaşan ve aynı zamanda saha araştırmalarını kolayca yapıp daha fazla kesime hitap etmeyi ödev haline firmaların daha hızlı geliştiğini görüyoruz. İnternet ve onun doğurduğu sosyal medya bu dönemde çok çok büyük önem taşımakta. Çünkü onlar bunu dijital ortamda reklam yaparak, dijital pazarlama kampanyaları oluşturarak, sosyal medya anketleri yaparak ve daha birçok buna benzer uygulamayla artık daha kolay yapıyorlar. Bu yazımda sizlere hangi adımları izlemeniz gerektiği hakkında ufak fikirler vermeye çalışacağım.

Dijital pazarlama kampanyaları rekabetçi ve sınır tanımaz firmaların en büyük yardımcısı rolünde. Buna Burger King’in 2009’da başlatıp, kullanıcı gizliliği ihlali nedeniyle çok da uzun sürmeyen fakat büyük etkileri olan The Whopper Sacrifice kampanyası iyi bir örnek olabilir. Kampanya aslında basit bir Facebook uygulaması idi. Arkadaşlarınızı davet ediyordunuz ve 10 arkadaşını uygulamaya getirmeyi başaran kişi ücretsiz bir Whopper Menü kazanıyordu. Kısa sürmesine rağmen uygulamaya ciddi bir katılım oldu ve Burger King ücretsiz 20,000 Whopper verdi.

Yukarıdaki örnekte Burger King’in aslında çok basit bir eyleme çağrı sistemi kullanarak çok kısa süre içerisinde binlerce insana adından söz ettirmeyi başardığını görüyoruz. Bugün bakıldığında bu firma hali hazırda milyonlarca müşteriye sahip olsa da bugünlere kolay gelmedi ve herkes gibi sıfırdan başladı fakat kampanyalarında sınırları zorlamaktan çekinmedi.

Bügün sosyal medyanın dijital pazarlama alanına katkıları çok daha büyük. Aslında yapmanız gerekenler belli. Kampanyalarınızı katılımı kolay hale getirerek, sadece paylaşmak ve davet etmekten ibaret olmasını sağlayın. Markanız ya da ürününüz için her iki cinse de hitap eden ve eğlendiren içerikler oluşturun. Kısa, öz, sık ve paylaşmaya değer bir içerik sıradan bir reklamdan daha fazla kişiye ulaşacaktır. Hiçbir ürün veya marka büyük ve dikkat çekici bir sükse yaşamak için küçük değildir, özgüvenli olun. Sadık müşterileriniz varsa onlarla doğrudan iletişim kurmak adına yatırımlar yapın. Bir gün bu sizin işinize çok yarayacaktır. Sizi rakiplerinizden ayıran yönlerinizi keşfedin ve ona odaklanın. Farkındalık yaratmak için servet harcamanıza gerek yok.

CEVAP VER