Dijital Pazarlama Kapsamında Yapılabilecek Uygulamalar

0
211
dijtialpazarlama4

Dijital bir dünyanın içinde yaşıyoruz artık ve bu da etrafımızdaki her şeyi boylu boyuna dijitalleştiriyor. Bunun içine pazarlamada dahil. Bu yüzden dijital pazarlama kavramı bugün bizlerle birlikte.

Peki Nedir Bu Dijital Pazarlama, Ne İşe Yarar? Neden Dijital Pazarlamalıyız?

Dijital pazarlama, internet gibi elektronik bir medyayla, bir veya daha fazla form ile ürün veya marka tanıtmaktır. Dijital pazarlamanın geleneksel yöntemlerden farkı pazarlama analizi için organizasyon sağlayacak kanalların ve yöntemlerin kullanımını içermesidir. Bu şekilde dijital pazarlama methodlarınızın getirilerini gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Dijital pazarlama; ne kadar görüntülendiğinizi, ne zaman olduğunu ve ne kadar sürdüğünü, satış dönüşümlerinizi, hangi içeriğin nasıl kazanım getirdiği veya getirmediğini kontrol etmenizi sağlar. Dijital medya her yerde ve potansiyel müşterileriniz istediği zaman istediği bilgiye ulaşabiliyor. Bizde her zaman ve her yerden ulaşılabilir olabilmek için dijital pazarlıyoruz. Dijital pazarlamayla birlikte bilgi akışını güçlendiriyor, aracıları ortadan kaldırıyor ve piyasa markajınızı arttırıyoruz.

Nasıl Dijital Pazarlanır?

Bu yeni dijital dünyamızda, insanlar sizin markanız hakkında söylenenleri sizden daha çok önemsiyor. Markanız hakkında daha çok bilgi edinmek için sosyal mecrayı kullanıyorlar ve eğer ön plana çıkmak istiyorsanız sizin de bu mecrada yer almanız gerekiyor. Sosyal mecrada yer alabilmek için yapmanız gereken bir kaç önemli uygulama var.

Web Tasarım

Öncelikle, her şeyden önemli olan bir web tasarımına sahip olmanız. Web tasarım, çok büyük bir yer kaplıyor çünkü eğer web siteniz yoksa insanların size ulaşması olanaksız. Ayrıca web sitenizin bulunmaması sizi tamamen güvensiz kılarak, insanlar için herhangi bir seçenek olmaktan çıkartıyor. Güvenilebilirlik tercih edilmek için en önemli etken. İnsanlara onları dolandırmayacağınızı kanıtlamanız gerekiyor. Bir çok sahte firma dahi kendini inandırıcı kılabilmek için bir web sitesi oluşturuyor, bu işin boyutunu bir de siz düşünün.

İçerik

Web sitenizi oluşturduktan sonra elbette web sitenizin içerisinde kendini anlatabileceğiniz bir içeriğe ihtiyacınız var. İçerik oluşturmak ve bunu pazarlamakta günümüzde popüler bir iş alanı haline geldi. İçerikte kendi içinde ikiye ayrılıyor aslında. Yazılı ve görsel içerik olarak söz edebiliriz bundan. Son günlerde insanlar sayfalarca yazı okumaktansa basit ve açıklayıcı videoları izlemeyi tercih ediyor. Görselliğin insanlık tarihi boyunca önemli olduğu göz önünde bulundurulursa bu eğilimi kolaylıkla anlayabiliriz. Kendi içeriğinizi oluşturmanızda elbette söz konusu bir durum ama genelde çoğu firma daha profesyonel görünümler için dijital pazarlama şirketlerini tercih ediyorlar.

Seo

Dijital pazarlama şirketleriyle birlikte pazarlama yönteminizi kontrol etmekte eziyet olmaktan çıkıyor tabiki. Aynı zamanda dijital pazarlama şirketleri sizin için seo yönetimi de yapabiliyor. İnternet sitenizi oluşturduktan ve uygun içerikleri düzenledikten sonra seo uygulaması hayati bir önem taşıyor çünkü artık insanların sizi tanıma vakti geldi. Seo yani arama motoru optimizasyonu arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. Bu sizi google aramalarında öne çıkartacak bi ayrıcalıktır. İnsanların sizi daha kolay bir şekilde bulabilecek demenin daha havalı bir yöntemi de denilebilir seo’ya. Google ya da diğer arama motorlarında üst sıralara çıkarak ağınızı daha hızlı ve daha kolay genişletebiliyorsunuz. Organik büyümede fark edilmeniz daha zor iken hatta yıllar alabilecek iken seo yönetimiyle önemli bir zaman tasarrufu yapabiliyorsunuz.

İnternet Reklamcılığı

Seo’dan sonra biraz daha büyümek istersek işin içine internet reklamcılığını da katabiliriz ve hatta kendi internet sitemize de reklam alabiliriz eğer yeterli sayıda kişiye ulaşabildiysek. Bazı web siteleri üzerinde reklam alanı olarak belirlenen yerler vardır. Bu alanlara belirli sürelerle banner tarzı reklam verebilirsiniz ve dediğimiz gibi aynı şekilde reklam alabilirsiniz fakat bu durum web sitesinin popülerliğine bağlı olarak değişen bir durumdur. Video reklamlarından bahsedecek olursak, mutlaka karşılaşmış olduğunuz youtube’daki reklamları örnek verebiliriz. Aynı şekilde ses reklamı olarak da spotify’ı ele alabiliriz. Spotify’ın bu durumu avantaja çevirdiği gerçeğini de göz ardı edemeyiz elbette. Bir de bunlara ek olarak seo’ya benzer şekilde adwords reklamları var. Adwords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; arama motorlarının, arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde, en altında ve sonuç sayfasının sağında yer almaktadır. Yine bu şekilde tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya

Reklam aşamasını geçtikten sonra sosyal mecrada yerinizi güçlendirebilmek ve insanlar tarafından daha kolay takip edilebilmek için sosyal medya hesaplarınızın olması her zaman hanenizde bir artı puan olarak yer alacaktır. Sosyal medya, en aktif olarak kullanılan mecradır internet aleminde. Bunu bilmek için illaki bilimsel verilere ihtiyacımız yok, etrafımıza bakarak da bunu gözlemleyebiliriz. Metroda, otobüste, tramvayda genelde çoğu kişiyi telefonuna bakarken görürsünüz. Aynı zamanda sosyal medya deyince de aklımıza gelen belli başlı siteler var tabiki. Facebook, twitter, instagram gibi. Sosyal medya sadece ulaşılabilirlik için değil reklam içinde kullanılabilir ve tabi bu yine internet reklamcılığının içinde yer alan bir kısım. Facebook’ta, twitter’da, instagram’da gördüğümüz reklamlar azımsanamayacak kadar fazla.

CEVAP VER