Dijital Pazarlama Trendleri

0
212

Son dönemlerde iletişim alanının yanı sıra pazarlama ve satış sektöründe de inanılmaz gelişmeler ve dijitalleşme söz konusu. Gelişen yöntemlerde ve uygulamalarda eksiklikler ya da bazı problemler olduğu düşünülse de bu kanı, her an yeni dijital pazarlama ile ilgili yeni yöntemler, ürünler ve hizmetlerle karşılaşmayacağımız anlamına gelmiyor.

Dijital pazarlama trendlerini ele alacağımız bu yazıda öncelik olarak giyilebilir teknolojiden bahsedeceğiz. Çünkü son yıllarda oluşan sağlıklı yaşam furyasını da desteklemekte olan giyilebilir teknoloji moda ile de iç içe. Özellikle gelişen GPS teknolojileri ile kullanıcının ne kadar mesafe yürüdüğünü, ne kadar yaktığını ve hem kalori hem de varmak istediği nokta itibari ile hedefine ulaşmak için ne kadar yol kat ettiğini kolundaki dijital saate bakarak kontrol etmek bulunmaz bi nimet. Ayrıca pazara sunulan onlarca renk ve tasarım seçenekleri ile günlük giyime muazzam bir eşlik yapmakta.

Giyilebilir teknolojinin yanı sıra sosyal medya da dijital pazarlama trendlerinin başlıca maddesi olarak yerini almış ve sunduğu imkanlarla sağlamlaştırmıştır. Örneğin Facebook’ta reklamlar vermek ve aramalarda anahtar kelimelerin girilmesiyle çıkan sonuçlarda görünür olmak, platformun nimetlerinden yararlanmak için önemli bir nokta. Çünkü Facebook’ta hem gönderiler paylaşıp dilediğiniz tanıtımı yapmak, hem de chat özelliğiyle zaten platformda var olan milyonlarca kullanıcıyla birebir iletişime geçmek inanılmaz bir kolaylık.

Facebook’un yanında Snapchat’ten de söz edeceğim sizlere. Çünkü şimdilik az sayıda ve büyük firmalar kullanıyor olsa da, yeni ürün ve fırsatları duyurmak için biçilmez kaftan olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.

Tüm bu platformların yanı sıra canlı video yayını sağlayan uygulama ve siteler de günümüzde kullanım açısından akınlara uğramış durumda. Her gün milyonlarca insanın uğradığı ve vakit geçirdiği bu platformlar dijital pazarlama trendi olmak üzere. Gerek platformlara reklam verme imkanı, gerekse video yayınlarla kullanıcı deneyleri, yeni gelişmeler, tanıtım yapma gibi imkanları getirerek milyonlarca kişiye hitap etme imkanını elinde taşımakta ve bu imkanları genişleterek taşımaya şüphesiz devam edecektir.

Bu örneklere Instagram da örnek gösterilebilir. Bu örnek yalnızca ulaşılabilirlik yönüyle değil, anasayfamızda gezerken karşımıza çıkan reklamlarla da desteklenebilir.

CEVAP VER