Dijital Pazarlama ve Çay Kazanı

0
186
cay-kazani-dijital-pazarlama

Dijital pazarlama, teknoloji çağı adı verilen günümüzün sektörler, firmalar ve kısacası iş hayatının öncü trendi haline gelmiştir. İnternetin tüm dünyaya yayılması ve iletişim modellerinin çoğalması sonucunda dijital pazarlama dünyaya gelmiş ve geleneksel reklamcılığı ve reklam ajanslarını yenilenmeye ve güncellenmeye sürüklemiştir. İletişim ve teknoloji çağı adı verilen bu dönemde firmalar, sektörlerinde ayakta kalabilmek ve bir adım öne çıkabilmek adına dijital pazarlama tekniklerine ve dijital pazarlama ajanslarına başvurmuşlardır. Dijital pazarlamanın sektörlere nasıl bir etkisi vardır? Sektör içerisinde var olabilmek için dijital pazarlama yapmak şart mıdır? Dijital pazarlamanın tüm olumlu ve olumsuz etkilerini belli firmalar ve sektörler üzerinden örnekleyerek sunabiliriz.

Dijital Pazarlama ve Çay Kazanı

Çay kazanı ve dijital pazarlama. İki ayrı dünyanın terimleri gibi görünse de dijital pazarlamanın çapı ve kapasitesi bu sektörü bile içine almaktadır. Belki aklınıza bile gelmemiş bir çay kazanı firması olma olasılığından yola çıkarak çay sektörü üzerinden dijital pazarlama etkisini gösterebiliriz.

dijital-pazarlama-cay-kazani

Çay kazanları, çay tüketiminin yoğun olarak yapıldığı kahvehanelerde ve kafelerde sıklıkla görülen geniş kapasiteli bir çay yapım makinesidir. Çay kazanı, elektrikli ve bakır çay kazanı şeklinde görülebilir. Çay kazanı firmaları, hedef kitlesi olarak belirlediği kahvehane, kafeler ve iş hanlarına çay kazanı satmak amacı güder. Bu nedenle çay kazanı, ulaşılabilirlik bakımında bu firmalara uzak gelebilir. Dijital pazarlama çağında, internet ortamında ise tek bir tık ötede duran bir çay kazanı, bu işletmeler için bulunmaz bir nimettir. İnternet ortamında web sitesi sahibi olan bir çay kazanı firması, çay kazanı sektöründe rakiplerinden bir adım ötede yer alabilmek için dijital pazarlama ajanslarına SEO çalışması yaptırabilir, arama motorlarında üst sıralarda çıkarak çay kazanı satışlarını artırabilir. Dijital pazarlamanın her yönünü kullanmak ise her zaman büyük avantaj sağlar. Örneğin; çay kazanı firması sektörüne pek uygun olmasa da sosyal medyayı kullanarak fark yaratabilir, dijital pazarlamayı tam anlamıyla kullanabilir. Çay kazanları ve çay kazanı firması yalnızca dijital pazarlamaya yatırım yaptığı takdirde bile çay kazanı satışlarını yüksek oranda artırabilir. Böylece dijital pazarlamanın çay kazanı sektörüne etkisini görmüş olur.

Dijital pazarlama, tüm sektörlere doğrudan katkı sağlayabildiği gibi bazı sektörlerde doğrudan bir iş geliştirme yöntemidir. Markasını ve ürününü bir e-ticaret yöntemiyle pazarlama ve satışını yapma imkanına sahiptir. Çay kazanı firması örneğinde olduğu gibi dijital pazarlama doğru yöntemlerle kullanıldığında bir çok olumlu etkisi olabilir ve kazanç sağlayabilir.

 

CEVAP VER