Growth Hacking

0
225

Gelişen dünyamızda, teknoloji hayatımızda ciddi bir rol oynuyor. Teknolojiyle birlikte bir çok sektör bu duruma uyum sağlamaya çalışıyor ve tabiki pazarlama da burada büyük bir yer kaplıyor. Ne kadar bu dijital olma durumuna uyum sağlasakta, dijitalin içinde yer alabilmek istiyorsak oyunu kuralına göre oynamamız gerekiyor.

Growth Hacking Nedir?

Geleneksel pazarlamaya karşılık olarak dijital pazarlama yöntemleri da oldukça farklıdır ve birden fazla kullanabileceğiniz araç ve yöntem vardır. Bu yöntemleri doğru ve yerinde kullandığınız taktirde gerçek müşteri profiline ulaşmış ve başarıyı garantilemiş olursunuz.

Growth hacking işinizi büyütme yollarından en etkili ve verilimli yollardan bir tanesi olarak pazarlama kanalları ve ürün geliştirmek için hızlı bir deneme sürecidir. Growth hacking aslında bir iş geliştirme yöntemidir. Yeni girişimciler için vakit kaybını önleyerek kısa zaman içerisinde adı da üstünde olduğu gibi büyüme sağlayacak yöntemlerin bütünüdür.Bu bütünün içerisinde Seo, A/B testi, web site analizleri gibi bazı analitik işlemler de yer alıyor. Growth hackingi aslında hepimizin bildiği Mario oyunundaki mantara benzetebiliriz, hani şu yiyince büyüdüğümüz küçük kırmızı mantar. Pazarlamadaki küçük mantarımız ise işte bu growth hacking diye bahsettiğimiz mesele.
Tabiiki bunu yönetecek ve etkili olmasını sağlacak kişide bir dijital pazarlamacı olmalıdır.

Ne İşe Yarar?

Growth hackingin amacı en kısa zamanda ve en etkili şekilde bir projenin doğru ve anlamlı analizler ile birlikle tüm pazarlama kanallarını kullanarak projenin en yüksek performansla geri dönüşünü sağlamaktır. Bu bir süreç olarak işler ve ani bir çıkış yakalansa da devamlılığını sürdürmek zaman alıcıdır.

Growth hackerlar, yani dijital pazarlamacılar, geleneksel pazarlamanın aksine radyo, televizyon reklamları, basılı medya gibi maliyetli tanıtımlar yerine sosyal medya, viral reklamlar gibi maliyeti daha düşük alternatiflere odaklanırlar. Bununla birlikte online mecrada daha büyük bir yer edinebilirsiniz ve hatta internetin nimetlerinden de faydalanarak verilerinizi kolayca analiz edebilir, yeni müşteriler kazanabilir, eski müşterilerinizi de kolayca elinizde tutabilirsiniz. Bu şekilde öğrendiğiniz her yöntemle, attığınız her adımla şirketinizdeki büyümeyi hızlandırıp aynı zamanda çalışma ekibinizi de geliştirebilirsiniz. Bunun büyük bir gelişim olduğu inkar edilemez sonuç olarak gelişen çalışma ekibiniz bir sonra adımlar için daha hazırlıklı ve bilgili olacaktır.

CEVAP VER