Kurumsal Kimlik

0
232

Kurumsal kimlik gerek geleneksel pazarlamada gerek dijital pazarlama da bir firmanın varoluş yüzünü gösteren bir görsel bütündür. Bir kurum kendini kurumsal kimliğiyle ifade edebilir. Kurumu anımsatacak, marka gücünü yükseltecek bir öğe olarak kurumsal kimlik günümüzde göz ardı edilemeyecek bir konumdadır. Kurumsal kimlik profesyonel bir çalışma gerektirip, logodan ofis dizaynına, web tasarımına ve hatta ofis çalışanlarının giyim tarzına kadar uzanabilir. Kurumsal kimlik, bir kurumun imzasıdır ve sürekli değiştirebilecek bir şey değildir. Ayrıca tüketici zihninde oluşturulan izlenim, bu sık değişimler ile yok edilip baştan inşa edilebilecek kadar kolay değildir.

Kurumsal Kimlik Ne İşe Yarar?

Bir kere oluşturulmuş olan kurumsal kimlik tüketicinin zihninde bir yer edinerek kendine kalıcı bir imaj yaratır. İyi hazırlanmış bir kurumsal kimlik marka imajınızı güçlendirip, tüketicileriniz için güçlü ve güvenilir bir algı oluşturacaktır. Bu şekilde kazanmış olduğunuz kimlik bütünü masraflarınızı azaltacak ve aynı zamanda yatırımların ve reklamların daha etkili olmasında büyük bir rol oynayacaktır. Gerek kurumunuz için oluşturulmuş olan logo gerek kurunumuz için belirlediğiniz renk seçimi bunlar için destekleyici bir pozisyonda olmalıdır. Bu davranış bütünlerinin hepsi, yani kurumsal kimlik oluşturma aşaması size hemen bir geri dönüş sağlamaz ancak gelecek için doğru bir yatırım aracıdır. Kurumun dünyaya vermek istediği mesaj bu şekilde iletilir ve dış dünyada ki alıcılarla bu şekilde iletişim kurulabilir. Kendinizi ne kadar doğru anlatırsanız o kadar doğru alıcı ve tüketici grubuna yönelirsiniz. Müşteri portfolyonuzun sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı gösteren bir unsurdur kurumsal kimlik.

Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimlik çalışmasına başlamadan önce kurumun kendi vizyonunu belirlemiş ve hedeflerinin saptamış olması gerekir. Kurumun kendine ait bir felsefesi olmalı ve kurum bu felsefenin kendine kazandıracağı gelişmelerin bilincinde olmalı. Kurumsal kimliğin sadece basılı bir kaç şeyden oluşmadığını bilmek de önemli bir nokta. Gelecekte kimlik bunalımlarıyla uğraşmak istemeyen her kurum bunun farkında olmalıdır. Kurumun felsefe anlayışı bu noktada, kimlik bunalımı sorununu aşması için kuruma rehber olacak niteliktedir ve bu yüzden önemi göz ardı edilmemelidir. Her şeyden önce kimlik çalışmasında oluşturulması gerekilen ilk şey logodur ve bu kurumun podyuma çıktığı andır. Logo kurumun amaçları, felsefesi ve vizyonuyla ters düşmemelidir. Bunları kendi içinde sindirebilmiş bir kurum zaten kurumsal kimlik bilincine ulaşmış demektir, geriye kalan tek iş kağıda dökmektir.

CEVAP VER