Sosyal Medyayı Doğru Kullanmak

0
263

Bilgi tüketiminin hızla değiştiği günümüzde adına sosyal medya denilen bir gerçeklik var ve sosyal medyayı doğru kullanmak artık hayati bir önem taşıyor. Bildiğimiz gibi sosyal medya çok geniş kitlelere ulaşabilmeyi sağlıyor. Sosyal medya da bu şekilde kendinizi, düşüncelerinizi, ürünlerinizi rahatça aktarabiliyorsunuz. Bu yazıda sosyal medyayla içli dışlı olan insanların sosyal medyayı daha etkili kullanabilmesi için neler yapabileceğimizi ele alacağız.

Hedef Kitlesine Ulaşmak

Sosyal medya da sesimizi duyurmak için sık sık kullandığımız hashtag (#) adlı sihirli bir anahtar var ve hepimiz bunu biliyoruz. İster twitter olsun ister instagram hashtag hedef kitlelere ulaşmanın en kısa yollarından bir tanesi ancak sürekli yapılan bazı hatalar var. Hashtag kullanırken cümle yapısı gibi kullanmamız pek bi işe yaramıyor yani şunu yapmayın ‘‘#sosyal #medyayı #kullanırken #ne #yapılmaz’’ Öncelikle eklerden kurtulun ve anahtar kelimelerinizi belirleyin, direkt ve basit olun, kendinizi tanımlayacak şeyler de söyleyin mesela hangi alanlarda etkinseniz onları kullanabilirsiniz.

Güncellik

Sosyal medya da aktif, tutarlı ve sürekli çok önemli bir mesele. Sizi takip edenleri hayal kırıklığına uğratmamalısınız. Bunu derken saat başı post atın demiyoruz tabiki ama güncelliğiniz için feedbacklerinizi de göz önünde bulundurarak gün içerisinde 3 -5 post atmanız sizin için yararlı olacaktır. Günde en az 1 tane post atmanız gerekiyor kısaca. Postlarınızın düşüncelerinizle çelişmemesi gerekiyor tabiki ve aynı zamanda öteki postlarınızla da uyum içinde olmalı. Tutarlılık sizi takip eden insanların size değer vermesi ciddiye alması için önemli bir faktör.

İçerik

Sosyal medyada post oluştururken içerik olarak tek düze olmanız sizi sıkıcı kılar. Görsel ve yazıyı uyum içinde kullanmalı hatta videoyu da dahil etmelisiniz. Düz yazılar çoğu insan için ciddiyet belirtisi olsa da artık 1950 lerde yaşamıyoruz. Etrafımız görsel içeriklerle çevrili ve bunun gerisinde kalmak akıllıca olmaz. Ne kadar içerik çeşidiniz olursa o kadar rahat bir şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz. İnsanların ilgisini çekebilmek için buna ihtiyacımız var.

Tavır

Sosyal medya da kendinizi yansıtma şekliniz de önemli hususlardan bir tanesi. Çok fazla agresif tavırlar içinde olmanız, sürekli bir yerleri, birilerini suçlamanız profesyonelce olmaz. Fazla laubali olmanız da sizi dalga konusu haline getirebilir. Orta noktayı bulmalı, kitleniz için nabza göre şerbet vermelisiniz.

CEVAP VER