Web Tasarım Yapmak İçin Bilgisayarda Bulunması Gereken Programlar

0
269
dijtialpazarlama6

Web tasarım denilince akla sayfalarca yazılmış karmaşık kodlar, java scriptler vb. bir sürü zahmetli şey gelmektedir. Ancak teknolojinin ve yazılım alanının hızla geliştiği günümüzde bir web sitesi yapmak için bütün bahsettiğimiz sayfalarca kod vb. Javaları yazmanıza pek te gerek kalmıyor. Web tasarım konusunda uzmanlaşmış dünyaca ünlü şirketler tasarımcıları bu büyük zahmetten kurtarmak için çeşitli yazılımlar ve veri tabanları geliştiriyor. Bunu dışında web tasarım alanında kullanıcıların tasarım dışındaki bazı işlerini yürütebilmeleri için geliştirilen bir çok program bulunmaktadır.

Gelin hep birlikte bu program ve açık kaynak kodlarından en temelde olanlara göz gezdirerek web tasarım yapmanın artık günümüzde o kadar da zor olmadığını keşfedelim.

Web Tasarım İçin Onlar En Büyük Kurtarıcı

Evet. Web tasarım konusunda tasarımcıları belki de en çok zorlayan konu web sitelerinin mobil uyumlu olmaları olmasının verdiği zorunluluk olmalı. Web tasarım çalışmaları yapılan bir web sitesinin mobil uyumlu yapılması demek aslında aynı siteyi iki kere baştan sona kodlamak demektir Bu da yazılımcı arkadaşları büyük ölçüde zorlamaktadır. Bundan kurtulmanın iki yolu vardır. Birincisi mobil uyumlu kodlamak ki bu hiç tercih edilmemelidir. İkincisi ise Açık kaynaklı bir veri tabanı kullanarak hazır şablonlar üzerinde değişiklikler yaparak kendi özgün web sitenizin web tasarım çalışmalarını yürütmektir. İçinizden iki ihtimali de okurken ikincisinin pratikte kolay ve diğer seçenekten daha mantıklı olduğunu duyar gibiyiz.

Peki, bu açık kaynaklı kodlamalara nerelerden ulaşabiliriz ve bu kaynakların isimleri nelerdir?

Bunlardan web tasarım dünyasınca en çok kullanılanı WordPress olmak ile birlikte kapsamı en geniş olan kaynaktır. Bunun dışında Joomla  ve Drupal gibi WordPress’e eş değer bazı kaynak kodları da mevcuttur. Peki, hazır kod ile site kurmak demek aslında yine kodlar ile uğraşmak demek mi? Elbette hayır. WordPress ve Joomla tarzı bu kaynaklar kullanımı kolay ara yüz sistemleri ile sizleri kodlarla uğraştırmadan web tasarım işlemini yapmanızı mümkün kılmaktadır.

Web Sitene Herhangi Bir İçerik veya Dosya Mı Yükleyeceksin?

Web tasarım yapmanın yanı sıra web sitesi ile ilgilenirken herhangi bir programa ihtiyaç duyacağınız anlardan biridir web sitesine dosya yüklemek. İçerik yüklemek için ayrıca bir program itiyaç duymazsınız genellikle eğer WordPress veya Joomla benzeri bir sistem üzerinden sitenin web tasarım çalışmasını yürüttü iseniz. Gelelim Siteye dosya yüklemek için bilgisayarınızda bulundurmanız gereken programa. Bunun için en sağlıklı program işin duayenlerinin de takdirini almış olan File Zilla olmaktadır. Edinmesi ücretsiz olan bu program sayesinde web tasarım yapan biri iseniz hazırlayacağınız siteye dosya yüklemek birkaç dakikanızı bile almayacaktır.

Umarız paylaştığımız bilgiler sizler için faydalı olmuştur. Web tasarım alanında daha fazla bilgi ve paylaşım için bizi takip etmeyi unutmayın.

CEVAP VER